reklama
18 listopad 2021

Książka dla dzieci od dzieci. Musisz ją mieć!

fot. nadesłane
Właśnie ukazała się książka “Startujemy w przyszłość”. To zbiór 30 opowiadań science-fiction, których autorami są laureaci 5. edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych “Popisz się talentem”, organizowanego przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Wśród młodych pisarzy są uczniowie z całej Polski!


W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. Dlatego też tematem przewodnim “Popisz się talentem” był “Świat za sto lat”. Dzieci nadesłały do oceny jury aż 4023 teksty. To drugi najlepszy wynik w historii konkursu! Spośród nich wybrano 30 najlepszych prac, które mówiły o tym, jak będzie wyglądała przyszłość ludzkości.

Konkurs „Popisz się talentem” daje nam możliwość kreatywnego myślenia, a jedyne, co nas może ograniczyć w pisaniu to nasza wyobraźnia, która tak jak wszechświat jest nieskończona. Udział w konkursie to wspaniała przygoda i doświadczenie. Można się wcielić w rolę pisarza i podzielić się z innymi swoimi własnymi myślami, które być może kogoś zainspirują. - opowiada Jakub Abramowicz z Kołobrzegu, jeden z laureatów “Popisz się talentem”, autor opowiadania “AttoBot XR2 - piękna przyszłość”, a jego koleżanki i koledzy dodają:

Od kiedy nauczyłem się chodzić, zacząłem również kopać piłkę. Od kiedy nauczyłem się mówić, moją pasją były literki. Nauka czytania przyszła z łatwością, czytałem sam już w przedszkolu. Moja przygoda z pisaniem zaczęła się już w zerówce. Wtedy też już wiedziałem, że oprócz piłki nożnej (którą uwielbiam), drugą moją pasją będą książki oraz pisanie. Moment, w którym dowiadujesz się o wygranej, to jest coś o czym nie da się zapomnieć. To jakby wygrać Ligę Mistrzów wśród pisarzy! - Wojciech Zerbst (Poznań), autor opowiadania pt. “Konkurs potraw”.

Wzięcie udziału w konkursie literackim “Popisz się talentem” to niezwykła przygoda, a uczucie, kiedy trzyma się profesjonalnie wydaną książkę, w której znajduje się własne opowiadanie, jest nie do opisania. Nie wiem jeszcze, jak potoczy się moja przyszłość i czym będę się zajmowała, ale wiem, że pisanie zostanie ze mną nawet, jeżeli moje teksty miałoby czytać tylko ograniczone grono najbliższych osób. - Maria Sobolewska (Paradyż) autorka opowiadania pt. “Kreator Roku 2121”.

 Pisanie to wielka  przyjemność! Kiedy dowiedziałam się, że zostałam laureatką, skakałam z radości i byłam najszczęśliwszym człowiekiem na całej Ziemi! Mam 12 lat i wiele zainteresowań. Lubię pisać, śpiewać, tańczyć, rysować, malować, lubię rękodzieło i sport. Nawet jeśli nie zostanę pisarką, to na pewno będę czytać dużo książek, bo to uwielbiam. Pomysł na opowiadanie zaczerpnęłam z codziennego życia, myślałam o tym, jaki powinien być świat w przyszłości, aby dzieciom i dorosłym żyło się lepiej. - Maja Michniewicz (Olsztyn), autorka opowiadania pt. “Światełko w tunelu”.


Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce, Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej - profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej, którą na dodatek każdy zainteresowany może kupić na stronie wydawnictwa Nowa Era. Dochód z jej sprzedaży przekazywany jest zawsze na cele społeczne.

Startujemy w przyszłość” to książka, która oferuje czytelnikowi wiele emocji i inspiracji. To 30 tekstów, które skrzą się od świeżych pomysłów i odważnych wizji naszej przyszłości. W swoich opowiadaniach dzieci stworzyły niezwykłe fantastyczne światy - w niektórych ludzkość pokonała najważniejsze problemy, w innych musi mierzyć się z konsekwencjami własnych błędów z teraźniejszości. Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym uczestnikom, a książkę “Startujemy w przyszłość polecamy do wspólnego, rodzinnego lub klasowego czytania. - komentuje Małgorzata Jankowska koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era i jurorka konkursu.

We wszystkich 5 edycjach konkursu wzięło udział już 16.801 uczniów z całego kraju, a aż 146 zadebiutowało w pokonkursowych książkach, oficjalnie rozpoczynając ścieżkę swojej literackiej kariery! Opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazało się 5 książek pokonkursowych: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” , “Zwierzaki mają głos” i najnowsza “Startujemy w przyszłość”.  Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie: https://www.nowaera.pl/popiszsietalentem.

Jury konkursu Popisz się talentem 2021

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci „Cyrk na kółkach”, „Porachunki robota Mata”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji.

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie.

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) – redaktor naczelna (od 2008) wydawanego przez wydawnictwo Nowa Era magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią”, „Tiną” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji). Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & „Żółty Smok”, „Akademia detektywów”, „Wyprawa po skarb”, dla dorosłych dzieci wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów).

Rafał Witek (ur. 1971) – autor powieści, zbiorów wierszy, opowiadań i słuchowisk radiowych dla dzieci. Zdobywca nagród literackich im. Kornela Makuszyńskiego, Astrid Lindgren i Leopolda Staffa. Twórca ponad 30 książek (m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Klub latających ciotek”, „Chłopiec z Lampedusy”, „Tresura pióra”) oraz tekstów edukacyjnych i czytanek publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej wydawnictwa Nowa Era.

Wojciech Widłak (ur. 1957), polski pisarz tworzący książki dla dzieci, autor takich bestsellerów jak „Pan Kuleczka” (we współpracy z ilustratorką Elżbietą Wasiuczyńską), „Wesoły Ryjek”, „Marta i ufoludek” czy serii „Podręcznych nieporadników”. Za swą twórczość otrzymał główne nagrody w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2010 i 2011, Pióro Fredry 2011, nagrodę Guliwer w krainie Liliputów 2013 i PEGAZIKA 2016 w kategorii „Twórca książki dla dzieci i młodzieży”. Tworzy także teksty edukacyjne do podręczników.

Ambasadorka 5. edycji “Popisz się talentem”

Aleksandra Przegalińska - profesor Akademii Leona Koźmińskiego, doktor habilitowana w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Doktoryzowała się w zakresie filozofii sztucznej inteligencji w Instytucie Filozofii UW. Obecnie jest Prorektorem ds Współpracy z Zagranicą oraz ESR w Akademii Leona Koźmińskiego. Od 2016 prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life. Aktualnie Research Fellow w American Institute for Economic Research. W 2021 rozpocznie współpracę z Labour and Worklife Program na Harvardzie. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi.

Nowa Era to największe w Polsce wydawnictwo edukacyjne z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Grupy Nowa Era uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne, oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN) oraz produkty z obszaru specjalnych potrzeb edukacyjnych, w tym popularna seria eduSensus.
Nowa Era to również wydawca najstarszego w Europie czasopisma literackiego dla najmłodszych Świerszczyk, kwartalnika Świerszczyk Krzyżówki i Łamigłówki oraz magazynu przyrodniczego Świerszczyk Reporter.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pasłęk
3.7°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pasłęku

kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 17:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 19:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany