reklama
kategoria: Kraj
6 październik 2024

W Muzeum Kultury Ludowej można oglądać plebanię z Ostrów Tuszowskich

zdjęcie: W Muzeum Kultury Ludowej można oglądać plebanię z Ostrów Tuszowskich / fot. PAP
fot. PAP
Plebanię z 1904 r., przeniesioną z Ostrów Tuszowskich można od niedzieli oglądać w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (woj. podkarpackie). Jej pomieszczenia urządzono według archiwalnych notatek i zapisków. Plebania to ostatni element z kompleksu zabudowań kościelnych, które można podziwiać w skansenie.
REKLAMA

„Przez furtkę w ogrodzeniu kościelnym można przejść do probostwa – gospodarstwa, w którym mieszkał proboszcz wiejskiej parafii. Najelegantszą jego częścią jest plebania z Ostrów Tuszowskich wybudowana w 1904 r. Co ciekawe – z drewna po rozebranym wcześniej kościele parafialnym z przełomu XVI i XVII w.” – poinformowała Paulina Mazur-Kopeć z kolbuszowskiego skansenu.

Ostrowy Tuszowskie to wieś w gminie Cmolas w powiecie kolbuszowskim.

Wewnątrz plebani zwiedzający zobaczą kancelarię proboszcza, jego sypialnię i pokój dzienny, a także kuchnię, jadalnię, pokój gościnny oraz pokój gospodyni.

„Pomieszczenia te wyposażyliśmy według niezwykle ciekawych wskazówek księdza Józefa Sebastiana Pelczara, które święty zebrał m.in. w książce +Medycyna pasterska+” – zaznaczyła Mazur-Kopeć.

Dodała, że obecnie całe założenie kościelne z ogrodem, stajnią, stodołą jest już kompletne.

W programie uroczystego otwarcia dla zwiedzających plebani znalazły się msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej ks. bp. Jana Wątroby odprawiona w zabytkowym kościele, który jest częścią kompleksu, warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły oraz kiermasz potraw regionalnych. Świątynia została przeniesiona do skansenu z Rzochowa (obecnie dzielnica Mielca).

Zaplanowano też koncert Chóru Nauczycielskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu „Akord” pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Zabrzmią pieśni sakralne, maryjne, gospel, w tym utwory m.in. Mikołaja Gomółki, Józefa Świdra, Mikołaja Góreckiego, Piotra Jańczaka, Karla Jenkinsa. (PAP)

api/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pasłęk
3.7°C
wschód słońca: 06:56
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pasłęku

kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 17:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 19:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany