reklama
kategoria: Miasto
13 wrzesień 2023

Pasłęk: miasto na szlaku dawnej Pogezanii i Warmii

zdjęcie: Pasłęk: miasto na szlaku dawnej Pogezanii i Warmii / fot. Stanisław Ludwiński/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
fot. Stanisław Ludwiński/(CC BY-SA 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Pasłęk stanowi część Powiśla, a to oznacza, że możesz odkrywać fascynujące związki miasta z tradycją powiślańską, kulturą i obyczajami.
REKLAMA

Tego szukamy w Pasłęku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Pasłęk, pogoda Pasłęk, praca Pasłęk, Boston Pasłęk, mieszkania na sprzedaż Pasłęk.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Pasłęku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Pasłęk, znane także jako Holland lub Preussisch Holland, to miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. Liczy ona nieco mniej niż 12 tysięcy mieszkańców i znajduje się na północnym skraju Pojezierza Iławskiego. Przez miasto przepływa rzeka Wąska, która uchodzi do jeziora Drużno.

Najstarsza wzmianka o ziemi pasłęckiej datuje się na 9 lipca 1231 r., kiedy to papież Grzegorz IX wydał dokument dla chrześcijan w Pomezanii i okolicach Pasłęka, w którym wspomniano o "terra Passalucensis". Prawdopodobnie na tym obszarze istniał pierwotnie gród pruski, który został zdobyty przez Krzyżaków, a ci z kolei zbudowali zamek o nazwie Pazlok/Patzlok. W średniowiecznych dokumentach pojawiają się także różne nazwy, takie jak Pazluch, Paczlog, Pasluczen. W XIV wieku wzniesiono tu murowany zamek oraz fortyfikacje miejskie (które do dziś zachowały się na długości 1200 metrów, co czyni je jednymi z najdłuższych zachowanych murów miejskich w Polsce), ratusz oraz dzisiejszy kościół św. Bartłomieja. W roku 1297 powstała osada, która została oficjalnie założona jako miasto Holland, prawdopodobnie na cześć osadników pochodzących z Holandii. W trakcie wojny trzynastoletniej (1454-1466) mieszkańcy miasta opowiedzieli się po stronie Polski i przy wsparciu większych miast pruskich doprowadzili do opuszczenia pasłęckiego zamku przez załogę krzyżacką. W tym okresie Pasłęk był siedzibą polskiej załogi. Zgodnie z postanowieniami II Pokoju Toruńskiego z 1466 r. pozostał w państwie krzyżackim. W trakcie wojny polsko-krzyżackiej 1520-1521 r. Pasłęk był obsadzony przez załogę polską do roku 1525, po czym znalazł się w Prusach Książęcych i podzielił ich losy polityczne i gospodarcze. W roku 1635 w mieście odbyły się wstępne pokojowe rozmowy polsko-szwedzkie, które zakończyły się ostatecznym podpisaniem 26-letniego rozejmu w Sztumskiej Wsi.

W roku 1701 miasto zmieniło swoją nazwę na Preussisch Holland, która obowiązywała do roku 1945. W latach 1717-1719 Andreas Hildebrandt wybudował w kościele św. Bartłomieja wspaniałe organy, które funkcjonują do dzisiaj. W okresie od 1818 r. do 1975 r. Pasłęk był siedzibą powiatu. W drugiej połowie XIX wieku i do roku 1945 miasto słynęło z produkcji pierników (jeden z cukierników otrzymał tytuł Nadwornego Dostawcy Pierników, a inny opatentował swoje wyroby). W 1833 r. starostwo powiatowe rozpoczęło wydawanie swojego pisma urzędowego, było to pierwsze tego typu wydawnictwo na terenie Prus. W okresie XIX i na początku XX wieku miasto się rozwijało, powstawały różne zakłady produkcyjne. W trakcie I Wojny Światowej pod Pasłękiem zbudowano obóz jeniecki, który mógł pomieścić nawet 15 tysięcy osób i służył do przetrzymywania jeńców wojennych. Przy obozie utworzono cmentarz, gdzie pochowanych zostało ponad tysiąc żołnierzy, głównie rosyjskich. W okresie międzywojennym miasto stopniowo się rozbudowywało, tworząc nowe osiedla. W dniu 23 stycznia 1945 r. miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie, a w kolejnych dniach historyczne centrum (Stare Miasto) zostało znacznie zniszczone. Od roku 1945 Pasłęk znajduje się w granicach Polski. W mieście i jego okolicach można znaleźć wiele ciekawych zabytków, również z okresu średniowiecza. Jedna z miejskich legend głosi, że w niezbadanych podziemiach zamku ukryta jest słynna bursztynowa komnata.

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty
Dane statystyczne
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pasłęk
5.4°C
wschód słońca: 06:08
zachód słońca: 19:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pasłęku

kiedy
2025-04-25 18:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-30 17:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-30 20:30
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany