75 proc. ankietowanych uważa, że Polska 2050 się rozpadnie
Zgodnie z opublikowanym badaniem, zdecydowanych, że ugrupowanie, którego liderem jest marszałek Sejmu się rozpadnie było 23,9 proc. ankietowanych. Odpowiedzi, że raczej tak się stanie udzieliło 51,9 proc. badanych. Przeciwnego zdania było ponad 13 proc. osób, z czego 10,7 proc. zakłada, że raczej to się nie stanie, 2,7 proc. - że na pewno tak nie będzie. Pozostałe 10,8 proc. ankietowanych nie wiedziało lub nie miało zdania na ten temat.
„Zwolennicy koalicji rządzącej raczej nie mają nadziei, że partia przetrwa. 80 proc. badanych jest przekonanych o rozpadzie. Zdecydowanych w tej kwestii jest 20 proc., 60 proc. uważa, że »raczej« tak się stanie. Szanse Hołowni daje tylko 15 proc. badanych - 10 proc. uważa, że »raczej« do rozejścia się partyjnych szeregów nie dojdzie, 5 proc. jest mocno przekonanych, że jednak to się stanie. 5 proc. nie zaprząta sobie głowy tymi sprawami” - przekazał portal.
W przypadku zwolenników opozycji 28 proc. sądzi, że zdecydowanie dojdzie do rozpadu, a 52 proc. tak przypuszcza, ale nie ma pewności. „Raczej nie” odpowiedziało 11 proc. respondentów. Nikt nie zdobył się natomiast na stuprocentową pewność, że tak się nie stanie. 9 proc. nie zna odpowiedzi - dodano.
Portal podkreślił, że na kłopoty partii Hołowni złożyło się kilka czynników. „W wyborach prezydenckich Hołownia uzyskał rozczarowujący wynik 4,99 procent, jego partia w sondażach również zaczęła dołować. Po zakończeniu projektu Trzeciej Drogi wszelkie badania opinii pokazują, że ugrupowanie marszałka może liczyć na ok. 3 procent poparcia, co jednoznacznie oznacza, że Polska 2050 nie przekroczy progu” - pisze WP. Dodaje, że kolejnym czynnikiem, który nie pomógł marszałkowi Sejmu było jego nocne spotkanie w mieszkaniu Adama Bielana.
Badanie przeprowadzone zostało przez United Surveys by Ibris w dniach 11-13 lipca na grupie dorosłych 1000 Polaków z miejscowości o zróżnicowanej liczbie mieszkańców, reprezentujących różne grupy zawodowe i środowiska. Uczestników sondażu pytano za pośrednictwem sieci i rozmów telefonicznych. (PAP)
bpk/ mick/
