reklama
kategoria: Społeczne
22 styczeń 2025

Rozrywkowe i edukacyjne ferie z muzeum; instytucje przygotowały wiele propozycji

zdjęcie: Rozrywkowe i edukacyjne ferie z muzeum; instytucje przygotowały wiele propozycji / fot. PAP
fot. PAP
Poszukiwanie skarbów, historyczne gry, warsztaty plastyczne, pokaz pracy maszyny parowej, rozpoznawanie zwierzęcych tropów, lekcja fechtunku, etykieta na salonach - to niektóre z atrakcji, jakie na ferie przygotowały dla dzieci muzea w całym kraju.
REKLAMA

Ciekawe oferty aktywnego wypoczynku połączonego z nauką przygotowały na ferie dla miejscowych i przyjezdnych dzieci zarówno duże, renomowane muzea, jak i mniejsze, lokalne placówki. Przedstawiamy wybrane propozycje.

Wrocław

Muzeum Narodowe we Wrocławiu (MNW) organizuje w gmachu głównym cykl spotkań „Ferie z designem”.

"Będzie to okazja to do przyjrzenia się z bliska złotym koronom i drogocennym kamieniom na obrazach i rzeźbach oraz do sprawdzenia, czy meble mogą być dziełami sztuki" – poinformowała Magdalena Skrabek z biura prasowego Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Pawilon Czterech Kopuł (oddział MNW) proponuje warsztaty plastyczne, dla których punktem wyjścia będą prace Stanisława Dróżdża i mapy kreślone przez Zbigniewa Gostomskiego. Warsztaty plastyczne proponuje też Muzeum Etnograficzne (oddział MNW) - tu tematem będą ptaki.

"Natomiast w Muzeum +Panorama Racławicka+ (także oddział MNW - PAP) będzie można zapoznać się z okolicznościami powstania wielkiego malowidła i posłuchać anegdot o jego głównych bohaterach oraz o twórcach dzieła” – poinformowała Skrabek.

Kalisz

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej zaprasza dzieci na zajęcia pn. "Muzealni detektywi".

"Dzieci będą miały okazję wcielić się w detektywów sztuki, rozwiązywać tajemnice przeszłości i odkrywać sekrety muzealnych zbiorów" – poinformowała placówka. Będą m.in. poszukiwanie skarbów, warsztaty plastyczne i "spotkanie z Olgą Boznańską". "Dzieci wysłuchają też opowieści o zaginionych dziełach sztuki i zabytkach, które zniknęły z muzeów, a ich ślady prowadzą do różnych zakątków świata" – podało muzeum.

Oddział kaliskiego muzeum - Rezerwat Archeologiczny - proponuje "W drodze i na polu bitwy – podróż do średniowiecznego Kalisza". Uczestnicy będą ozdabiali hełmy i wykonywali tarcze, poznawali historię średniowiecznego uzbrojenia i sposoby przygotowywania się do walki, codzienne życie w średniowiecznym grodzie. A sokolnik Mateusz Moszczyński opowie im o tych drapieżnych ptakach wykorzystywanych niegdyś na polowaniach i na wojnach.

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku koło Kalisza oferuje zaś warsztaty ceramiczne i tkackie, pokaz pracy maszyny parowej i magla. Będą też prezentacje slajdów rzutnikiem „Diapol” i bajki na diaskopie "Ania". A swój list i rysunek pamiątkowy dzieci zamkną w butelce przy pomocy historycznej korkownicy.

Zajęcia placówek są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Kraków

Muzeum Krakowa organizuje zajęcia dla dzieci w kilku dzielnicach.

"Zgodnie z hasłem, które towarzyszy nam w te ferie: +Zimowe przygody w Muzeum Krakowa+, chcielibyśmy zaprosić naszych zwiedzających do łapania różnych okazji na przygodę. To może być np. wspólne przygotowywanie karnawałowych ozdób w Muzeum Podgórza czy szukanie śladów zwierzęcych w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Jugowicach" – wskazała Małgorzata Kuciel z Działu Edukacji Muzeum Krakowa.

Warsztaty "Śladem leśnych zwierząt" w Jugowicach są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-10 lat, które będą się uczyły rozpoznawania zwierzęcych tropów, a potem wykonają je z farb i tkanin. Natomiast dzieci od 6 do 10 lat na warsztatach karnawałowych poznają związane z tym okresem tradycje, modę i same przygotują karnawałowe nakrycie głowy.

"Można także wziąć udział w +herbatce tańcującej+, dowiedzieć się, czym była, a w naszym magazynie +Thesaurus Cracoviensis+ zobaczyć, jak kiedyś krakowianie zapewniali sobie ciepło zimą. Proponujemy oprowadzania interaktywne, warsztaty plastyczne, gry w przestrzeni wystawy stałej" – dodała Małgorzata Kuciel.

Oddział w Nowej Hucie proponuje warsztaty dla rodzin z dziećmi o urządzeniach do słuchania muzyki. Będzie się można dowiedzieć, jak działa magnetofon szpulowy, co to jest gramofon, jak wkłada się kasetę do walkmana i jak może wyglądać sprzęt muzyczny w przyszłości.

Z kolei w Zamku Królewskim na Wawelu zajęcia nawiążą do prezentowanych tam wystaw: "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)" oraz "Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu".

"W pierwszym tygodniu podążymy śladem mistrza Tadeusza Kuntzego, który poprowadzi nas krętymi uliczkami ku malarskim sekretom. W gabinecie malarza zdobędziemy sporą porcję wiedzy oraz umiejętności. W drugim tygodniu przeniesiemy się na królewski dwór, gdzie pozwolimy się pochłonąć przygotowaniom do koronacji. Jako przyszli monarchowie poznamy tajemnice dawnych obyczajów i zakres królewskich obowiązków" – zapowiedziała placówka.

Warsztaty plastyczne oferuje też Muzeum Narodowe w Krakowie. W Muzeum Książąt Czartoryskich uczestnicy wykonają przedmioty inspirowane eksponatami wystawy stałej, a w Sukiennicach - prace z materiałów, które można znaleźć w domu. Warsztaty plastyczne odbędą się także w Gmachu Głównym muzeum.

Centrum Kultury Podgórza przygotowało aż 100 propozycji zajęć stacjonarnych i 60 wycieczek po Krakowie i okolicach. Willa Decjusza zorganizuje spacer detektywistyczny, a Dworek Białoprądnicki - zajęcia z programowania komputerowego oraz eksperymenty chemiczne i fizyczne.

Podlasie

Opowieść o średniowiecznym mieczu, jednym z najcenniejszym eksponatów Muzeum Wojska w Białymstoku, usłyszą uczestnicy warsztatów na rozpoczęcie ferii 26 stycznia. Wczesnośredniowieczny miecz w typie broni wikingów z IX-X wieku kilka lat temu znalazł pracownik muzeum, nurkując w rzece Supraśli. Będzie też lekcja fechtunku.

Muzeum Podlaskie organizuje w oddziałach spotkania tematyczne. Np. w Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej będzie można poznać aparaty, jakich używał ten fotografik i miłośnik przyrody. Będzie też można złożyć samemu aparat z papieru.

W Muzeum Ikon w Supraślu uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak powstają ikony - od polerowania desek, kopiowania rysunku po malowanie temperą archanielskiego wizerunku. Poznają też symbolikę elementów ikony i spróbują odtworzyć ozdobne liternictwo.

Historię słynnego Misia Wojtka przybliży Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Na rodzinnych warsztatach będzie się można dowiedzieć, jak mały syryjski niedźwiedź został polskim żołnierzem, odbyć podróż z misiem i polskim wojskiem, w której będą liczne zagadki.

Ferie w terenie proponuje Biebrzański Park Narodowy - podczas wędrówek będzie można poznać świat ryb, a na ścieżce Brzeziny Kapickie zapewne zobaczyć ślady zwierząt. "Zapraszamy dzieci i młodzież na spotkania łączące aktywny odpoczynek z poznawaniem przyrody i ciekawych miejsc" - zachęca park.

Ełk

Uczestnicy zajęć w Muzeum Historycznym w Ełku pt. "Tropem ełckiego skarbu" wcielą się w archeologów, mincerzy i numizmatyków. Wydarzenie nawiązuje do odkrycia w mieście w 2020 r. tzw. skarbu z ul. Głównej, czyli niemal 700 monet z XVII w. prezentowanych teraz na wystawie.

Dzieci przy pomocy wykrywaczy metali i profesjonalnych narzędzi archeologicznych będą szukały skarbu w piaskownicach przygotowanych przez muzealników. Poznają tajniki "czytania monet" - rozpoznawania symboli, inskrypcji i datowania. Poznają pracę mincerza i wybiją własną monetę. Dowiedzą się też, jak można było poznać fałszywe monety i jakie są dzisiaj sposoby zabezpieczania numizmatów.

Podkarpacie

Muzeum–Zamek w Łańcucie zaprasza na „Ferie z kulturą: Kuchnia, moda i dobre maniery”. To warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat wraz z opiekunami. W Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego w dawnej Oranżerii od 18 do 28 lutego będzie można odkrywać sekrety życia w łańcuckiej rezydencji. W programie m.in.: kulinarny świat zamkowych balów, czyli przegląd potraw i naczyń używanych w dawnych kuchniach; balowa garderoba, czyli prezentacja tajników dawnej mody i roli strojów w kreowaniu wizerunku; etykieta na salonach, czyli nauka podstawowych zasad savoir-vivre’u: od ukłonów po eleganckie powitania.

"Celem naszych działań jest dostarczenie dzieciom wartościowych doświadczeń edukacyjnych przez interaktywne warsztaty, które pozwolą im lepiej zrozumieć historię oraz kulturę arystokracji. Chcemy, aby uczestnicy mogli przenieść się w czasie i poznać niecodzienne życie w łańcuckiej rezydencji" – zaprosiła Edyta Kucaba-Łyszczek, kierownik Działu Edukacji Muzeum–Zamku w Łańcucie.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli proponuje lekcje muzealne dla pojedynczych osób i dla organizatorów zimowych ferii o historii sportu w mieście w 1938 r. (sekcje: piłkarska, tenisowa, kolarska, bokserska) z warsztatami z projektowania medali sportowych, a także o pielęgnacji urody w międzywojniu i naturalnych składnikach (na podstawie dokonań Heleny Rubinstein) z warsztatami tworzenia kremu i projektowania etykiety.

Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, wypada między 18 stycznia a 2 marca. Od 18 stycznia do 2 lutego odpoczywają uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Uczniowie z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego będą mieć ferie od 25 stycznia do 9 lutego. Od 1 lutego do 16 lutego na feriach przebywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ferie dla uczniów z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego potrwają zaś od 15 lutego do 2 marca. (PAP)

pdo/ bak/ juka/ swi/ mbo/ api/ wus/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pasłęk
1.6°C
wschód słońca: 07:39
zachód słońca: 16:06
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pasłęku

kiedy
2025-01-30 19:00
miejsce
Pasłęcki Ośrodek Kultury, Pasłęk,...
wstęp biletowany